Limitující faktor

Řetěz je pouze tak silný, jako jeho nejslabší článek. I když budou všechny další oka silná a pevná, celková síla řetězu budu záviset na tom nejslabším.

Limitující faktor velmi zásadním způsobem omezuje ekosystém a snižuje přínos faktorů, které jsou v rovnováze. 

Nejslabší článek řetězu

Pokud se mu bude dostávat všech v hojné míře a pouze jediného bude méně, než kolik si tělo žádá, celková kvalita života bude tímto jedním nedostatkem zásadně ovlivněna. Nebude mít prostor a sílu k zužitkování faktorů, kterých se mu dostává v dostatku. 

Limitujícím faktorem v přírodě je tedy něco, čeho se dostává v příliš velkém nebo příliš malém množství. Vliv této nerovnováhy působí negativně na rostliny a oslabuje vlivy ostatních faktorů, které jsou v optimálním stavu.

Na poli může být obsah fosforu a draslíku v přijatelných mezích, zatímco kyselost půdy bude velmi nízká. To znamená, že kyselost je pro toto pole limitujícím faktorem. Nezáleží na tom, kolik, nebo jak kvalitní hnojiva použijeme. Nebude to fungovat, protože kyselost půdy neutralizuje účinek jakéhokoli hnojiva. Respektive v kyselé půdě bude pro rostlinu nedostupné.

Limitující faktor

Limitujícími faktory

Před zásahem do místa je potřeba rozpoznat tyto limitující faktory a celý následný koncept tomu přizpůsobit. Je pravděpodobné, že se část faktorů ukáže až dlouhodobým pozorováním a pobýváním na pozemku skrze měnící se roční období.

Jaké mohou být?

Kontaminace půdy hnojivy a postřiky, příliš kyselá půda, nekvalitní půda – třeba navážka, nedostatek světla, silné proudění větru, podmáčená půda, nedostatek vody, hryzci, divoká zvěř okusující vše na co přijde, slimáci, chrousti a jiní živočichové, mrazivá kotlina, chladná lokalita, eroze a další..

Když limitující faktory odhalíme, máme dvě možnosti jak k nim přistupovat.

Odstranění limitujícího faktoru

Vytvořením vyvýšených guildů, aby rostliny nebyly v přemokřené zemině, pořízením indických běžců na pojídání slimáků, vykácením vysokých stromů, které stínili, vysazení větrolamů na návětrné strany, zúrodnění půdy a hlubinné zúrodnění záhonů, vytvořením slunečních pastí a vytvoření jiných tepelně akumulačních zón, nebo odstínění kontaminace z pole silným živým plotem.

Adaptací na limitující faktory

Například pomocí svejlů zachytíme tekoucí vodu, aby nedocházelo k erozi, silným mulčováním pro snížení odparu vody na suchém pozemku, vysazování rostlin vhodných do daných podmínek ať už sucha, vlhka, nebo stínu, vysazování stromků na podnožích, které hryzci neokusují, nebo vysazování do chovatelského pletiva, znepříjemnění pohybu slimáků, viz Škůdci a nemoci

Práce s limitujícím faktorem by tedy pro nás měla být nejvyšší prioritou, protože je to něco, co místo nejvíce omezuje v rozvoji. 

Práce s limitujícím faktorem

Limitujícím faktorem v našem případě bylo podmáčení zadní části zahrady. Jakákoli díra se na podzim naplnila vodou a ta v ní byla téměř stále až do jara. Jakákoli zasazená rostlina tedy stála v napuštěné vaně po několik měsíců. Pro třešně, meruňky a broskve je takový stav fatální, ostatním stromům a keřům způsobí zpomalení růstu. Přidaný hnůj a kompost při vysazování má tendenci hnít.

Zvolil jsem cestu práce s výškou vody. Respektive cesty to jsou dvě. Aby byla voda níž, můžeme buď rostliny sázet výš a nebo přebytečnou vodu odvádět.

O sázení rostlin do vyvýšených guildů 

Viz. Guild založení

O regulovaném odvádění přebytečné vody.

Viz. Práce s živly – Voda

Radost v Zahradě
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.